Wywieranie doskonałego pierwszego wrażenia.

Spis treści

Załóżmy, że idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i chcesz wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Pamiętaj, że nawet 90% opinii o Tobie pracodawca formułuje podczas pierwszych czterech minut spotkania, a w 60-80% składa się na nią Twój przekaz niewerbalny.
Oto dziewięć złotych zasad, których powinieneś przestrzegać, aby dobrze wypaść w trakcie rozmowy o pracę.

1. W recepcji.
Zdejmij płaszcz i jeśli to możliwe, oddaj go recepcjonistce. Wejdź do biura ze swobodnymi rękami, w przeciwnym razie będziesz wyglądał niestosownie i nieporadnie. W recepcji nigdy nie siadaj, zawsze stój. Recepcjoniści zwykle nalegają, aby usiąść, ponieważ wtedy petent znika im z pola widzenia i nie muszą się nim zajmować. Stań z rękami splecionymi z tyłu (pewność siebie) i lekko przestępuj z nogi na nogę (Pewność siebie, opanowanie) lub wykonaj gest „wieży”. Taka mowa ciała przypomina, że jesteś i czekasz. Unikaj jednak podobnych gestów w urzędzie skarbowym.

2. Wejście.
Sposób, w jaki wchodzisz do biura, mówi pracodawcy, jak chcesz być traktowany. Kiedy recepcjonistka da Ci znać, wejdź bez wahania. Nie stój w drzwiach jak niegrzeczny uczeń przed gabinetem dyrektora. Kiedy wejdziesz do środka, nie zwalniaj kroku. Osoby, którym brakuje pewności siebie, zwykle się zatrzymują i przestępują z nogi na nogę.

3. Podejście do rozmówcy.
Nawet jeśli osoba w biurze rozmawia przez telefon, szuka czegoś w szufladzie lub zawiązuje sznurowadła, idź prosto i pewnie, miękkimi ruchami. Odstaw aktówkę, teczkę, lub cokolwiek masz w ręce, podaj dłoń na przywitanie i od razu usiądź. Pokaż, że jesteś przyzwyczajony do wchodzenia do biura w sposób pewny siebie i że nie zamierzasz czekać. Osoby, które wchodzą wolno lub długimi krokami, pokazują, że mają dużo wolnego czasu, nie są szczególnie zainteresowane lub nie mają nic innego do roboty. Tak mogą zachowywać się emerytowani milionerzy lub mieszkańcy Queenslandu i Florydy, ale nie osoby, które chcą pokazać swoją, autorytet i możliwości lub udowodnić, że są zdrowymi i potencjalnie doskonałymi kandydatami na współpracowników. Osoby wpływowe oraz te, które potrafią przykuć uwagę, chodzą energicznie, nie za szybko i nie za wolno, krokami średniej długości.

4. Uścisk dłoni.
Trzymaj wyprostowaną dłoń i odwzajemnij siłę uścisku osoby, z którą się witasz. Pozwól jej zadecydować, kiedy uścisk ma się zakończyć. Stań po lewej stronie biurka, aby uniknąć dominującego uścisku z wnętrzem dłoni skierowanym do dołu. Nigdy się nie witaj, podając rękę nad biurkiem. Wypowiedz nazwisko osoby, z którą się spotykasz, dwukrotnie w ciągu pierwszych piętnastu sekund spotkania. Nigdy nie mów jednym ciągiem dłużej niż trzydzieści sekund.

5. Zajęcie miejsca.
Jeśli przyjdzie Ci usiąść na niskim krześle na wprost rozmówcy, przesuń je pod kątem około 45 stopni, aby nie znaleźć się w pozycji „do nagany”. Jeśli nie możesz przestawić krzesła, obróć tułów.

6. Miejsce do siedzenia.
Jeśli zostaniesz poproszony, aby zająć miejsce w mniej oficjalnej części biura, na przykład przy ławie do kawy, potraktuj to jako dobry znak. 95% odpowiedzi odmownych bowiem pracodawcy udzielają zza biurka. Nigdy nie siadaj na niskiej, zapadającej się sofie, gdyż pracodawca zobacz wówczas jedynie gigantyczną parę nóg i mała głowę. Jeśli nie masz innego wyjścia, usiądź na jej skraju, tak abyś mógł swobodnie kontrolować postawę swojego ciała i gestykulację. Zwróć się pod kątem 45 stopni do rozmówcy.

7. Gestykulacja.
Ludzie opanowani, spokojni, powściągliwi i potrafiący kontrolować emocje wykonują wyraziste, nieskomplikowane i rozważne ruchy. Wysoko postawione osoby wykonują mniej gestów niż te o niskim statusie. To taktyka od wieków używana w sztuce negocjacji – ludzie, którzy mają władzę, nie muszą wykonywać wielu ruchów. Pamiętaj, że mieszkańcy Europy Wschodniej gestykulują przede wszystkim przedramionami, a osoby z Europy Południowej całymi rękami i barkami. Podczas rozmowy możesz w odpowiednich momentach odzwierciedlać gesty i mimikę rozmówcy.

8. Odległość.
Szanuj przestrzeń osobistą drugiej osoby, szczególnie w pierwszych minutach spotkania. Jeśli za bardzo się zbliżysz, rozmówca może się cofnąć i usiąść, odchylić do tyłu lub wykonać powtarzające się gesty, na przykład może zacząć bębnić palcami. Ogólnie rzecz biorąc, możesz podejść bliżej osób, które znasz, a w stosunku do nieznajomych powinieneś zachować większy dystans. Mężczyźni podczas pracy na ogół zbliżają się do kobiet, które natomiast najczęściej się cofają, gdy przychodzi im pracować z mężczyznami. Zachowaj mniejszy odstęp, kiedy pracujesz z rówieśnikami, a większy z osobami wyraźnie starszymi lub młodszymi od Ciebie.

9. Wyjście.
Spokojnie i powoli spakuj swoje rzeczy. Unikaj pośpiechu. W miarę możliwości uściśnij rozmówcy dłoń na pożegnanie, odwróć się i wyjdź. Jeśli drzwi były zamknięte, kiedy wchodziłeś, zamknij je za sobą, wychodząc. Ludzie zawsze nas obserwują, kiedy wychodzimy, więc jeśli jesteś mężczyzną, nie zapomnij wyczyścić tylnej części obuwia. Mężczyźni mają z tym zazwyczaj problem, podczas gdy dla kobiet jest to niezwykle istotny szczegół. Kiedy wychodzi kobieta, najpierw kieruje stopę w stronę drzwi, po czym powoli poprawia ubranie i włosy, tak aby wychodząc, robić dobre wrażenie. Jak już wspomniałem, można to zaobserwować na nagraniach z ukrytej kamery. Ludzie przyglądają się tylnej części Twojego ciała, czy Ci się to podoba czy nie. Kiedy dojdziesz do drzwi, obróć się i uśmiechnij. Lepiej będzie, jeśli pracodawca zapamięta Twoja uśmiechniętą twarz niż Twój tyłek.