7 prostych strategii – mowa ciała dla uzyskania przewagi podczas rozmów.

Mowa ciała

Spis treści

Stój podczas spotkań. 

Twoja mowa ciała podczas spotkań jest bardzo istotna. Przeprowadzaj wszystkie spotkania, na których podejmowane są decyzje, na stojąco. Badania wykazują, że rozmowy na stojąco trwają o wiele krócej, a osoby je prowadzące zyskują w oczach pozostałych wyższy status, niż gdy siedziały. Co więcej, pozycja stojąca w momencie, kiedy inni przychodzą do Twojego biura, pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Powinieneś więc rozważyć usunięcie wszystkich krzeseł dla gości z Twojego miejsca pracy. Decyzje podejmowane na stojąco są szybkie i konkretne, a inni nie marnują Twojego czasu na zbędne pogawędki w stylu „Jak się miewa małżonka?”

Posadź rywali plecami do drzwi. 

Badania świadczą o tym, że kiedy siedzimy tyłem do otwartych przestrzeni, wzrasta nasz poziom stresu, podnosi się ciśnienie krwi, serce zaczyna bić szybciej, zwiększa się częstotliwość fal mózgowych, a oddech przyspiesza. Dzieje się tak, gdyż nasze ciało przygotowuje się do potencjalnego ataku od tyłu. To najlepsze miejsce, aby posadzić tam swoich rywali.

Trzymaj palce razem. 

Osoby, których mowa ciała ukazuje złączone palce i nie podnoszą rąk powyżej podbródka, najbardziej przyciągają uwagę. Rozchylone palce oraz trzymanie rąk powyżej linii podbródka wywierają znacznie słabsze wrażenie.

Oddal łokcie od tułowia. 

Kiedy siedzisz na krześle, trzymaj łokcie oddalone od tułowia lub oprzyj je na podłokietnikach. Mowa ciała osób uległych i nieśmiałych, ukazuje że zwykle trzymają łokcie przy sobie w odruchu obronnym i są postrzegane jako bojaźliwe.

Używaj „mocnych” słów. 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że najbardziej przekonującymi słowami w języku mówionym są: odkrycie, gwarancja, miłość, udowodniony, rezultaty, oszczędzać, łatwy, zdrowie, pieniądze, nowy, bezpieczeństwo oraz ty. Poćwicz więc używanie słów, których „działanie” udowodniono, a będziesz miał więcej miłości, będziesz zdrowszy i zaoszczędzisz więcej pieniędzy. To zupełnie bezpieczny i prosty sposób, aby to osiągnąć.

Noś płaską aktówkę. 

Płaskie aktówki, z szyfrowym zamkiem, noszą ważne osoby i kojarzą się one z lepszymi wynikami pracy. Duże, wypchane teczki zaś noszą ludzie, którzy sami wykonują całą pracę lub są postrzegani jako nie dość zorganizowani, aby wykonać zadanie na czas.

Uważaj na guziki marynarki. 

Analiza nagranych na taśmę wideo konfrontacji, na przykład między przedstawicielami związków zawodowych i kierownictwa korporacji, pokazuje, że łatwiej osiągnąć porozumienie, jeśli uczestnicy mają rozpięte marynarki. Osoby krzyżujące ramiona na piersiach najczęściej mają zapięte marynarki, co jest odbierane bardziej negatywnie. Można założyć, że jeśli ktoś podczas spotkania niespodziewanie rozepnie marynarkę, jego stanowisko również stanie się bardziej otwarte.

Podsumowanie 

Zanim udasz się na ważne spotkanie lub rozmowę kwalifikacyjną, usiądź na pięć minut i wyobraź sobie, jak wykonujesz wszystkie opisane czynności w prawidłowy sposób. Jeśli wyobrazisz sobie jasno i klarownie, będziesz w stanie to zrobić a reakcja innych będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami.