Jak doskonale odczytywać mowę ciała

Spis treści

Jak doskonale odczytywać mowę ciała

Poświęć przynajmniej piętnaście minut dziennie na analizowanie mowy ciała innych ludzi, postaraj się także świadomie zwracać uwagę na własne gesty. Dobrym poligonem do tego typu ćwiczeń jest jakiekolwiek miejsce, w którym spotykają się ludzie i nawiązują ze sobą kontakty. Do obserwowania całego spektrum ludzkich gestów szczególnie nadaje się lotnisko, ponieważ tam ludzie otwarcie wyrażają całym ciałem podekscytowanie, złość, smutek, szczęście, zniecierpliwienie i wiele innych emocji. Przyjęcie, spotkania towarzyskie czy biznesowe również dają wiele materiału do ćwiczeń. Kiedy nabierzesz wprawy w sztuce odczytywania mowy ciała, będziesz mógł pójść na przyjęcie i przesiedzieć cały wieczór w kącie, a jednocześnie doskonale się bawić, obserwując rytuały mowy ciała pozostałych gości.

Telewizja również oferuje wspaniały materiał do nauki. Przycisz dźwięk i spróbuj zrozumieć, co się dzieje na ekranie, oglądając sam obraz. Podkręcając głośność co kilka minut, sprawdzaj, na ile trafnie udało ci się odczytać sygnały niewerbalne. Wkrótce będziesz w stanie obejrzeć cały program bez dźwięku i rozumieć, co się dzieje, podobnie jak ludzie niesłyszący.

Nauka odczytywania mowy ciała nie tylko sprawi, że łatwo wychwycisz, kiedy inni będą usiłowali dominować i manipulować, ale również uświadomisz sobie, że próbują robić to samo w stosunku do ciebie, oraz, co najważniejsze, zwiększysz swoją wrażliwość na uczucia i emocje innych ludzi.

Jesteśmy więc świadkami narodzin nowego typu specjalisty w zakresie nauk społecznych – obserwatora mowy ciała. Jak ornitolog amator uwielbia przypatrywać się ptakom i ich zachowaniu, tak obserwator mowy ciała rozkoszuje się wychwytywaniem wskazówek i sygnałów niewerbalnych u ludzi. Obserwuje ich uważnie podczas spotkań towarzyskich, na plaży, w telewizji, w biurze i w każdym innym miejscu, gdzie wchodzą ze sobą w jakiekolwiek relacje. Studiuje ludzkie zachowania i pragnie zdobywać wiedzę na temat działań swoich bliźnich, tak aby dzięki temu lepiej poznać samego siebie i poprawić swoje związki z innymi.

Jaka jest różnica między obserwatorem a gapiem ? Ten pierwszy robi notatki.

Psy odsłaniają gardło, aby okazać uległość. Ludzie zaś pokazują wnętrze dłoni.

Jak odkryć, czy ktoś jest z nami szczery

Kiedy ktoś chce być szczery i uczciwy, często zwraca wnętrza dłoni w stronę rozmówcy i mówi coś w rodzaju: „Ja tego nie zrobiłem!”, „Przepraszam, że sprawiłem ci przykrość” czy też „Mówię prawdę, przyrzekam”. Kiedy ktoś zaczyna się przed kimś otwierać lub wyznawać prawdę, najprawdopodobniej zwróci całe lub część wnętrza dłoni w stronę rozmówcy. Podobnie jak większość sygnałów mowy ciała, jest to gest całkowicie nieświadomy, który sprawia, że „intuicyjnie” przeczuwamy, iż ktoś jest prawdomówny.

Kiedy dzieci kłamią lub pragną coś ukryć, często chowają ręce za plecami. Podobnie mężczyzna, który nie chce wyznać partnerce prawdy o tym, gdzie spędził noc z kolegami, może trzymać ręce w kieszeniach lub krzyżować ramiona na piersiach. Jednak widząc ukryte dłonie, partnerka prawdopodobnie intuicyjnie wyczuje kłamstwo. Kobieta, która próbuje coś ukryć, będzie starała się unikać drażliwego tematu lub poruszać wiele nie związanych z nim kwestii, jednocześnie zajmując się czymś innym. Sprzedawców uczy się, aby obserwowali dłonie klienta, kiedy ten podaje powody, dla których nie może kupić danego produktu, lub zgłasza wobec niego zastrzeżenia. Kiedy szczerze podaje uzasadnione przyczyny, zwykle odsłania dłonie. Natomiast ktoś, kto nie mówi prawdy, najprawdopodobniej będzie mówił to samo, ukrywając dłonie.